Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Koľko negatívnej energie sa v Košiciach mohlo ušetriť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

asi tam je chyba

Mne sa zdá, že slovo "bývalí primátor Raši" máte zle. Prídavné meno bývalý sa skloňuje podľa "pekný" a keďže hovoríte o jednom primátorovi malo tam po správnosti byť tvrdé y.

Čo sa týka vašich prieskumov, tak tiež treba hľadať takéto chyby. Potom sa vám tí zlí chlapci smejú do tváre.
 

 

Ďakujem za upozornenie na gramatiku..
 
Hodnoť

Neoprávnený zisk

Okrem určovacej žaloby (teda neplatnosť zmluvy od počiatku), nemalo by vedenie mesta urýchlené uskutočniť kroky voči EEI v zmysle vrátenia neoprávneného zisku?
Podľa toho čo som verejne zachytil vedenie mesta sa chystá rokovať s EEI o ukončení spolupráce a následne o ich vyplatení, ale nespomína nič o tom ako mieni riešiť to čo EEI si za dobu vypaľovania nahrabalo.
A keďže (mesto) má perfektný prehľad (teda isto súdruhovia zo Smeru to ošetrili) koľko fy zinkasovala, mala by tú sumu + úrok dôsledne žiadať pre mesto. Vrátiť to motoristom je pravdepodobne nerealizovateľné, ale z tej sumy mohlo by mesto zaplatiť prípadné "odškodnenie" pre EEI.
Takto riešenie mesta či viceraši prezentoval vyzerá tak, že EEI nechá si všetko nelegálne zinkasované plus mesto im vyplatí náklady za realizáciu parkovacieho systému. V konečnom súčte EEI zarobí, ak prejde "riešenie" čo Smer ponúka a zas raz to zaplatí občan.
 

zisk ?

[s34qdk],
s tym vymahanim tzv. "zisku" by som bol veeeelmi opatrny: 8.2.2018 som v podobnej diskusii pisal nieco taketo (uz sa len opakujem):

* v roku 2011 dostalo mesto Kosice cez svoju Spravu majetku za parkovanie 280 tisic (=vybrali 1137, naklady boli 857)

* do roku 2016 dostavalo mesto Kosice (bez pohnutia prstom) od EEI do pokladne 324 tisic

* v roku 2016 a 2017 dostalo mesto Kosice (bez pohnutia prstom) od EEI do pokladne 396 tisic

* v roku 2018 by mesto Kosice malo (bez pohnutia prstom) dostat od EEI do pokladne 540 tisic

Inymi slovami, este aj so zle nastavenou zmluvou dostane mesto Kosice od schrankovej firmy ovela viac, ako ked sa na parkovnom prizivovali priamo jeho uradnici.

To o akom "zisku" hovorime ? Porovnavame mesto s hnusnou schrankovou firmou ? 280 a 324 ? Alebo koho s kym ?

Je nejaky dovod mysliet si, ze ak by to teraz prebrali miestni politici do ruk svojich, strykovych, neterinych a kamaratovych, ze by to fungovalo lepsie ? Ja ten optimizmus nemam, skusenost mi to nedovoli a z rozpravok o polepsenom krivakovi som uz vyrastol.
 

Co je mesto?

To su obcania mesta. Pokial z vybranych poplatkov od prevazne obcanov mesta si mafia necha velku cast, logicky pre mesto ziaden zisk nevznikol. Len velka strata. Kosice stratili, kosicania schudobneli.

Ctihodni obcania mesta za storocia svojimi danami vybudovali cesty a parkoviska, ktore im mafia zobrala a nezakonne prenajala sama sebe na dlhe obdobie.

To obdobie dokonca presahuje dobu, kedy pride zakaz soferovania auta a auta bez sofera budu vacsinou zdielane vo vlastnictve mesta.
Kazde auto bude presne lokalizovane a auta budu komunikovat navzajom aby predisli kolizii. Poplatky za pouzivanie aut budu na celkom inom principe.
Aj preto su potrebne parkovacie plochy patriace mestu - kosicanom a nie mafii.
 

No takto

Na HN (tuším) bolo zverejnené porovnanie výberu za parkovanie v mestách. Košice (pod EEI) z toho vyšli biedne, dokonca aj iné mestá kde má v tom prsty EEI oproti Ke získali vyššie sumy. (a to aj nominálne aj ako percentuálny pomer z inkasovaného) Ale to v tejto diskusii je len na "ukážku" ako najfy v parkovacej politike podniká (teda koľko mesto dá, to berie).

Sám uvádzate cca sumu pre mesto od EEI 1 260 000. Ak sa nemýlim nie je to ani 50% z toho čo vybrali, ale ok. Berme že aj EEI zinkasovali obdobnú sumu. Ak je ale zmluva nulitná, potom je to +- vyčíslená výška neodôvodneného obohatenia sa fy EEI. A ak mesto trvá na neplatnosti zmluvy, je povinné tu sumu si nárokovať.
A opäť ak sa nemýlim je to +- výška sumy, ktorú chce mesto EEi, ešte dať ako bolestné.

Otázka aké sumy budú v réžii mesta je v tomto kontexte bezpredmetná, aj keď v dnešnom nastavení som rovnako skeptický ako aj vy.

Ináč viete si predstaviť situáciu ak by všetky služby v meste, ktoré sú v podstate monopolné (odpad, čistenie ulíc, komplet správa zelene, údržba komunikácii apd..) boli v správe 100% mestského podniku? Pri správnom riadení si dovolím tvrdiť, že následne by to bolo pre obyvateľov mesta výhodnejšie, lacnejšie ako je dnešný stav.
 

mestske spravne riadenie ?!?

[s34qdk],
ocakavat, ze mesto by vyberalo peniaze efektivnejsie ako nejaka sukromna firma za pomoci hypotetickeho iluzorneho "spravneho riadenia" je v rozpore s poznatkami z historie ludstva a v prikrom rozpore s praxou odskusanou v meste Kosice (vid prispevok vyssie). Nie je ziaden racionalny dovod dufat, ze z Kosic sa po zvoleni J.Polacka stane anomalia, kde zrazu politicky dosadeni manazeri ustredneho vyboru pre parkovanie budu fungovat ekonomicky efektivne.

Ciselne:
* EEI podla [s34qdk] suplo do pokladne mesta cca 50% vyberu
* v roku 2011 cez mestsku Spravu majetku vybrali 1137, naklady boli 857 a do pokladne prislo 280 tisic t.j. len 25% z vyberu

Takze v com to mesto bude teraz lepsie ? Namiesto 50% vyberu (EEI) doda mesto do pokladne 25% alebo sa zlepsi na neuveritelnych 32% ? Bude nas hriat pocit, ze ten zvysok skoncil u "nasich" ?

Jednoducho: ocakavam, ze mesto od obcanov vyberie rovnako vela pripadne viac ako EEI a do pokladne pride menej ako od EEI (a navyse ocakavam aj to, ze mestski funkcionari sposobia taky chaos, ze na EEI budu Kosicania este radi spominat). Opak by bol pre mna obrovskym prekvapenim.
 

No neviem

Ale ak sa nemýlim písal som o tom, že v prípade neplatnosti zmluvy, sú financie čo si vzala EEI (na jej základe) za parkovné neodôvodnené obohatenie a podľa mňa, potom je mesto povinné ich pýtať (vymáhať).

Vaša následka odbočka k obhajobe EEI cez účelové porovnanie zisku, je mimo pôvodnej témy (klasické odvádzanie pozornosti od problému?) Ale ak operujete, že pod kuratelou mesta by sa príjem zvýšil len nepatrne a zvyšok by skončil u "našich", tak práve dnes to končí u "našich". Alebo majitelia EEI si z Marsu? (skôr smerujú k Smeru, ale to je zas iná téma)

Ako ste tu dokázali zamontovať prípadného nového primátora, skôr ukazuje na váš záujem na ziskovosti EEI ako na záujem o transparentné riešenie.

Mimochodom floskula, že štát, samospráva nemôže (z povahy vecí) efektívne riadiť, je vyvrátená (teda ono to je ako tzv. jedná lastovička, ale príklad už je) pôsobením Lopatku na čele poisťovne. Teda odborné riadenie a dôsledná kontrola "podnikania", dokáže aj obecný či štátny podnik doviesť do plusových čísel.
 

prijem mesta sa nezvysi ale ZNIZI

Prilis tomu nerozumiem,
* ja som napisal, ze mestsky podnik odviedol do pokladne len 280 tisic = 25% z vyberu
* zaroven som napisal, ze EEI odviedlo do pokladne od 324 do 540 tisic za rok
* [s34qdk] k tomu podotkol, ze EEI odviedlo do pokladne cca 50% z vyberu
* na konkretnych cislach som ukazal, ze aj v EURach aj v percentualnom vyjadreni je mestsky podnik vyrazne HORSI ako schrankova EEI.
* a zaroven som vyjadril presvedcenie, ze nie je dovod verit v pozitivnu zmenu mestskych uradnikov

a [s34qdk] to okomentuje "Ale ak operujete, že pod kuratelou mesta by sa príjem zvýšil len nepatrne"

Nikdy som ani naznakom nevyjadril nadej, ze by sa prijem z mestskeho podniku mohol zvysit, co som dokumentoval aj cislami z historie - to by ma zaujimalo, akym logickym postupom sa [s34qdk] dostal k onej vete.

Som presvedceny, ze prijem mesta z parkovania sa "pod mestkou kuratelou" vyrazne ZNIZI (a to napriek rovnakemu vyberu = napriek tomu, ze od obcanov mesto vyberie tolko isto, ako EEI)

No a co sa tyka "nasich": je absurdne tvrdit, ze je lepsich 280 tisic v pokladni a zvysok vo vreckach mestskych funkcionarov ako 540 tisic v pokladni a zvysok vo vreckach EEI, to bolo isto myslene le ako zartik.

(a este PS: Socialna poistovna je desatrocia v svrabe a na chvilu sa z neho vyhrabala len kvoli tomu, ze ju 2 roky riadil manazer zo sukromneho sektora - to je len dalsi dokaz toho, ze nic statne nemoze dlhodobo fungovat efektivne)
 

Tak ešte raz

Pôvodne som písal, že mesto by malo požadovať späť peniaze čo EEI neoprávnené získala. (v prípade neplatnosti zmluvy)

Vy ste odbehli od témy neoprávneného zisku (ergo výpalného?) k rentabilite, efektivite (čo je diskutabilné ale nesúvisiace s témou).

Napísali ste:
"alebo sa zlepsi na neuveritelnych 32% "
ja som to okomentoval
"Ale ak operujete, že pod kuratelou mesta by sa príjem zvýšil len nepatrne""
a následne už tvrdíte:
"Nikdy som ani naznakom nevyjadril nadej, ze by sa prijem z mestskeho podniku mohol zvysit"
tak o čom?

Teda záverom. Pôvodne som písal, že mesto by malo uvažovať (vymáhať, pýtať) sumu čo EEI vybrala od motoristov, a nie uvažovať koľko im zaplatí odstupné.
Následná debata a efektivite je len odbočenie od pôvodnej témy.
Ináč uznávate že manažér zo súkromnej sféry dokázal dlhodobo v problémoch štátnu inštitúciu vytiahnuť do plusu za 2 roky, obdobne by to šlo aj v obecných podnikoch.
 

porovnanie 2011

ked porovnavate vyber parkovneho s rokom 2011, patrilo by sa zohladnit aj to, ze odvtedy doslo k velmi vyraznemu rozzirenou spoplatnych parkovacich zon, takze aj vyber parkovneho by mal velmi vyrazne narast uz len z dovodu rozsirenia zon...
 
Hodnoť

Kde ja Raši?

No kde asi?
Zalezený na ministerstve, na Úrade vlády alebo na Súmračnej. A hrá mŕtveho chrobáka.
Lebo to jediné, čo chýba v manuáli vytvorenom na Súmračnej, je vyvodenie osobnej zodpovednosti za svoje zlyhania a spôsobené škody občanom.
Raši je síce muž, ale guľky nemá. tak ako ich nemá nikto v tom spolku s názvom Smer a ako ich nemá ani ich birmovaný katolík odchovaný komunistickou stranou.
Sú to takí politickí eunuchovia bezguľkovia.
 
Hodnoť

Rovnako sa nedočkáme

verejného ospravedlnenia od súdružky viceprimátorky, ktorá občianku mesta nazvala kravou.
Lebo tá už tie guľky naozaj nemá.
 
Hodnoť

Polacek - prava ruka Gaja

Klucove boli volby v 2010 financovane EEI, cize kokainovou mafiou. Tak sa dostal do politiky aj Polacek.

Rovnaka mafia tu rozohrava dalsie hry - lavica sa osuchala, tak tam daju pravicovych mafianov. Este aj zorganizovali hry pre obyvatelstvo, gladiatorske zapasy. Vedia ze vitaz sa pokloni krstnemu otcovi a ten mu palcom bude ukazovat co ma robit. Picciotti mafie.

Zakladna poucka je, ze do mafie sa da vstupit, ale neda sa vystupit. Nedajte sa oklamat divadlom, je potrebne pozerat na minulost.
 

 

Nie veľmi rozumiem Vašim dôvodom, zatiaľ Gaj jediné čo urobil pre Severné mesto sú aktivity pre dôchodcov občas počas roka a vždy intenzívne 6 mesiacov pred voľbami. Na Podhradovej vôbec nič nevidno, žeby sa robilo pre mladých, či rodiny s deťmi. Vraj tam má byť psie venčovisko a pritom výkaly sú všade po chodníkoch. Ak niekto vie, kde to venčovisko je, budem rada za upresnenie informácie. Polaček s Gibódom zabrali vo veci opráv zastávok. Neviem komu patrí kredit za vyasfaltovanie cesty pri ZŠ Podhradová namiesto tých mačacích hláv.

A nadmieru ma irituje, keď sa starostova žena zjavuje na kultúrnych akciách ako spevácka vložka. Košice nie sú Horná dolná, kde by toto bol zlatý klinec programu. Má svoju fanúšikovskú základňu ale rozhodne to nie je nič na oficiálne mestské udalosti druhého najväčšieho mesta v krajine. Čpie z toho kadečo. Alebo to robí "zadarmo"? Tiež by ma zaujímali podrobnosti ohľadom toho ich bytu. Veci okolo starostových aktivít sú zatiaľ veľmi nejasné na to, aby si zaslúžil sympatie.
 

 

Kontaktujte ma, budem rád. Na otázky rád odpoviem. polacek@oan.sk
 

Poslala som Vám poštu a odpoveď nikde.

Pán Polaček (ak ste to ozaj Vy a nie nejaký PR mravček, ktorý Vám tu buduje dobré meno bez osobného pričinenia), poslala som Vám poštu s otázkami ohľadom mesta a odpoveď nikde. Tažko mi teda posúdiť, kto vlastne za koho kope a koho čo zaujíma. Zatiaľ vychádzate, že sa o občianske problémy zaujímate rovnako ako ostatní politici - nijako, len pekne rečujete na internete a máte billboardy kade-tade. Pekný deň
 


Najčítanejšie


 1. Vanda Tuchyňová: Hrozí v okolí Žiliny ekologická havária? Každá väčsia búrka môže vyliať nebezpečný odpad 217
 2. Martin Fletcher: Vladimír Kiseljov zahájil v Hradci Králové svou výstavu pod názvem: Zkušenosti srdce 204
 3. Miriama Letovanec: Čo so štátnymi nemocnicami...? Rozhodujme na základe dát... 198
 4. Nikoleta Čáková: Ukončime koronakrízu ! - výzva psychológa vláde, novinárom a ľuďom 94
 5. Jaroslav Vidan: Pozdrav pápeža Františka ministrovi Krajčimu ! 83
 6. Věra Tepličková: Ešte pred tromi mesiacmi trestný čin. Dnes? Možná podmienka. 65
 7. Mišo Šesták: Utekáč: Keď vám zamestnávateľ zničí zdravie 50
 8. Lórant Kulík: Fotoglosa: Motoristovi nehrozí, že rúška zabudne doma 38
 9. Michal Šimečka: Čo pre nás znamená Orbánov glóbus s Veľkým Uhorskom 38
 10. Marek Mensák: Rodičia vyzývajú k celonárodnej diskusii o vízii školstva 35

Rebríčky článkov


 1. Olívia Lacenová: IPO Warner Music „bodovalo“ napriek koronakríze
 2. Gabo Németh: Rozchod
 3. Eva Rohrman Madová: Španielske nehnuteľnosti a korona kríza
 4. Marek Mensák: Rodičia vyzývajú k celonárodnej diskusii o vízii školstva
 5. Július Kovács: Boris od mafiánov k presedovi parlamentu plus video
 6. Marek Tencer: Premiér Matovič už udržuje núdzový stav v rozpore zo zákonom
 7. Martin Žilinčík: Smer Komjatice
 8. Gabo Németh: Corona vírus - 19 a premiér SR Igor Matovič
 9. Samuel Chrťan: Jedna vec, v ktorej mal Slota pravdu
 10. Lubomir Zahora: Korona a kyberkriminalita


Už ste čítali?