Sľúbil som vám výsledky, postupne prichádzajú

Autor: Jaroslav Polaček | 13.12.2020 o 19:31 | (upravené 13.12.2020 o 21:43) Karma článku: 3,91 | Prečítané:  1228x

Plaváreň patrí mestu. To je jednoznačne najdôležitejšia informácia tohto týždňa. Výsledok ťažkých, viac než ročných, rokovaní. Výsledok ale stojí za to. Okrem toho staviame, šetríme pričom vyhrávajú najlepší.

V Košiciach môžeme začať stavať najmodernejší plavecký komplex na Slovensku. Nebudeme sa musieť viac chodiť kúpať do okolitých miest, či do zahraničia. Sme metropola východu a to musí byť vidieť v kvalite života v našom meste. Nový plavecký komplex, ktorý bude slúžiť športovcom, rekreačným plavcom, ale aj rodinám s deťmi, jednoznačne kvalitu života v Košiciach zvýši.

Najskôr sme sa museli vysporiadať s kšeftármi, teraz sa nám pracuje ľahšie.

Po dvoch vládach Smeráckych primátorov, ktorí už kričia iným Hlasom, tu zostal poriadny bordel. Neviete si ani len predstaviť, kde všade sme museli upratovať. Najviac ma mrzí, že predali veľa majetku mesta. Samozrejme hlboko pod cenu, na hulváta. Jednalo sa o budovy, pozemky či byty. Napríklad predať viac ako 50 bytov, len za posledných 5 rokov vládnutia, kde jedno-izbáky išli aj po 20 tisíc, je hrubé zrno. Našťastie sa im nepodarilo predať všetky.

Majetok nepredávame ale zveľaďujeme

Nechcem sa hrať teraz na toho dobrého, aj my robíme chyby, ale faktom je, že za dva roky nášho vedenia, majetok zveľaďujeme, kupujeme pozemky aby sme chránili zeleň, mohli investovať v parkoch či rekonštruovať cesty a medziblokové komunikácie.
My majetok nepredávame a nepredám ani jeden mestský byt. Byty postupne rekonštruujeme a pomáhame slabším.

V týchto dňoch akurát nájde nové bývanie 10 rodín, ktoré sú v obrovských problémoch. To je len jeden príklad zmeny.

Poviem vám aj ďalší, menej viditeľný, ale veľmi dôležitý. Naše deti v školách jedia zdravšie, kvalitnejšie a mesto to stojí menej peňazí. Ako je to možné? Jednoducho. Doteraz každá jedáleň nakupovala sama. Centralizovali sme nákup, zaviedli katalóg potravín a nastavili transparentné pravidlá pre dodávateľov. Dodať nekvalitné jedlo znamená vylúčenie dodávateľa z našej siete. V školských mrazničkách dnes už nenájdete lacnú mrazenú a nekvalitnú hydinu.  Výsledkom je lepšia cena pri vyššej kvalite jedla, pričom úspora za tento epidémiou skúšaný rok dosahuje neuveriteľných 600 tisíc eur ročne.

Nielen plaváreň, ale aj Angels aréna či futbal

Viem, ľudia chcú zmeny vidieť, dotknúť sa ich. Mnohí až potom veria, že sa deje zmena. Tá ale v Košiciach prichádza aj v tomto smere. Máme mnoho malých projektov a vylepšení. Už v budúcom roku však prídu aj tie poriadne viditeľné. Mňa osobne veľmi teší, že ošarpaná Angels aréna, bude čoskoro minulosťou. V roku 2021 bude oveľa krajší nielen interiér športoviska a exteriér, ale aj celé okolie arény. To si pri tomto projekte veľmi cením. Lebo je čo vylepšovať aj v okolí haly. Košická futbalová aréna, ktorú v týchto dňoch kolaudujeme či založenie futbalovej akadémie si zaslúži samostatnú pozornosť. Pozornosti rodičom určite neunikli mnohé opravené školské športoviská či cyklistom výstavba viacerých cyklochodníkov ale aj flowtrail v mestských lesoch.

Verejné obstarávanie a stovky investičných projektov

je už ako sa hovorí iná káva.

V tomto roku sme rozbehli viac ako 120 investícií pričom šetríme milóny eur. Napríklad úplne nová cesta, ktorá prepojí dve mestské časti Lorinčík a Pereš bola vysúťažená o 450 tisíc eur lacnejšie, čím sme ušetrili 50% z vyprojektovanej ceny. Keď som prišiel na úrad odmietol som uzavrieť zmluvu s "úspešným dodávateľom". Cena bola vysoká a vysúťažený dodávateľ bez histórie a neznámy.
Podobne sme ušetrili aj pri oprave mostov ale aj chodníkov. Štandardne šetríme 25-30% z predpokladanej ceny zákazky. Je to preto, lebo sme prepracovali pravidlá verejného obstarávania. Podobne sa nám darí aj pri zatepľovaní našich škôl či oprave ich striech a výmene okien.

To je to čo som verejne sľúbil. Ukončiť provízny systém a parazitovanie na mestskom majetku. A čo je najdôležitejšie vyhrávajú najlepší.

Začiatok roka bude aj v znamení plavárne. Určite budeme informovať o prvých krokoch na ktorých už postupne pracujeme. Bude to veľmi náročný projekt, ale verím že ho zvládneme rýchlo a kvalitne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Únia nakúpila milióny dávok, vakcína CureVac je však veľkým sklamaním

CureVac testoval, keď sa šírili početné mutácie.

Prokuratúra nariadila vypočuť bývalého príslušníka SIS Kosíka

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


Už ste čítali?