Že Raši nevie napočítať ani do troch? Omyl, on nevie do pätnástich...

Autor: Jaroslav Polaček | 25.2.2019 o 16:16 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  5224x

O niektorých ľuďoch sa hovorí, že nevedia napočítať do troch. To ale samozrejme nie je prípad bývalého košického primátora a súčasného investičného guru slovenskej vlády pre investície Richarda Rašiho zo strany Smer-SD.

On totiž má problémy napočítať do štrnástich, resp. až do pätnástich. Niet sa ale čomu čudovať, keďže jeho stranícky šéf pred pád dňami pri kandidatúre na Ústavný súd presviedčal celé Slovensko, že 13,5 roka právnickej praxe je viac ako potrebných 15.

Minulý týždeň som sa s nefalšovaným úžasom dozvedel, že po rozhodnutí Európskej komisie o preplatení DPH pri projekte 2. etapy Modernizácie električkových tratí v Košiciach, bude podľa vicepremiéra Rašiho, citujem správu TASR „na účet mesta vrátených viac ako 15 miliónov eur.“

Tak trochu som si po týchto slovách pripadal ako pri počúvaní správ Rádia Jerevan. Skutočnosťou je, že táto „dépeháčková“ suma bude necelých 14 miliónov eur. Nepoputuje na účet Mesta, ale naspäť do štátneho rozpočtu, keďže išlo o návratnú finančnú výpomoc pre Mesto Košice. Naopak práve Mesto Košice bude musieť ešte neplánovane doplatiť ďalšie státisíce eur, aby mohlo vyrovnať celú túto 14,5-miliónovú pôžičku. 

Z uvedeného vyplýva, že z týchto peňazí teda nebudeme môcť použiť ani jeden cent na to, aby sme mohli zorganizovať Európsky letný olympijský festival mládeže (EYOF - Košice 2021) ako sa môj predchodca snaží navodiť dojem vo verejnosti.

Pán vicepremiér Raši nám láskavo oznámil, že vláda na toto podujatie poskytne 12 miliónov eur a zvyšné desiatky miliónov eur si máme už nejako zabezpečiť. Škoda, že od roku 2016, kedy bolo Košiciam oznámené rozhodnutie o organizovaní EYOF, až do konca minulého roku nezačali realizovať výstavbu ani len jedného športoviska. Tam by som videli tie (ne)využité príležitosti, o ktorých teraz bez štipky hanby rozpráva na verejnosti.

Nechcem veľmi zachádzať do histórie, no stačí si porovnať pripravenosť maďarského Györu, kde sa EYOF uskutočnil v roku 2017 alebo azerjbajdžanského Baku, kde bude EYOF toto leto. Ak by som to zjednodušil tak, aby si to vedel predstaviť aj pán vicepremiér, je to akoby ste porovnali najnovšie košické električky bez klimatizácie s vystreľujúcimi brzdovými kotúčmi nakúpené v jeho primátorskej ére s novými električkami premávajúcimi napr. v Maďarsku alebo Česku.    

Aj napriek tomu však máme záujem na tom, aby sa EYOF v Košiciach uskutočnilo. Chceme ešte rokovať s premiérom Petrom Pellegrinim, lebo finančné zdroje vo výške 12 miliónov eur by nám nestačili ani na samotnú organizáciu a nieto ešte na masívne investície do vzniku nových športovísk, resp. rekonštrukcií tých súčasných. Ak by sme EYOF chceli zorganizovať na zodpovedajúcej úrovni, potrebovali by sme spolu s Košickým samosprávnym krajom okolo 100 miliónov eur.

Viem, že pár miliónov hore-dole nebolo v minulosti pre pána vicepremiéra pre investície nejakým zásadným problémom. Hospodárenie mesta na spôsob gréckych verejných financií už v týchto dňoch výrazne pociťuje aj rozpočet mesta.

Mesto Košice bude musieť v nasledujúcich 7 rokoch zaplatiť takmer 29,5 milióna eur za rôzne úvery a pokuty za neoprávnené čerpanie eurofondov v časoch, keď bol pán Raši v rokoch 2011-2018 primátorom mesta.

V tomto roku nenávratne prídeme o 2,81 milióna eur, čo je prvá z dvoch splátok, ktorú musí mesto zaplatiť za omeškanie pri projekte EHMK – Kasárne Kulturpark. Ďalších 940 000 eur musíme vrátiť spoločnosti U.S. Steel Košice, ktorá pred rokom rovnakou sumou vystužila rozpočet mesta podľa rozhodnutia Ministerstva financií neoprávnene zaplatenou daňou z nehnuteľností ešte za rok 2011.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?