Na brazílskej Maracane hospodárili lepšie ako na košickom amfiku!

Autor: Jaroslav Polaček | 8.12.2014 o 5:06 | Karma článku: 5,94 | Prečítané:  1607x

Sedadlá na brazílskej Maracane, na ktorých sedeli diváci počas finále tohtoročných MS medzi Nemeckom a Argentínou vyrobené v Čechách boli trikrát lacnejšie ako tie, na ktorých sedia diváci v košickom amfiteátri

V amfiku ako Košičania toto miesto volajú prebiehala rekonštrukcia ešte v roku 2012. Pre potreby futbalových MS 2014 sa v tom istom čase začala rekonštruovať aj slávna Maracana v Rio de Janeiro. Košický amfiteáter je známy premietaním hokejových zápasov z majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ale aj z fotografií plného hľadiska zo semifinálového zápasu MS 2011 s Českom (teda ešte pred jeho rekonštrukciou), ktoré kreovali imidž primátora mesta Košice počas volieb.

Dva kultúrne stánky a ich plastové sedadlá

Maracana (video inside)Maracana (video inside) (cnn)

V Rio de Janeiro za 11€

Česká pobočka írskej spoločnosti Mergon vyrobila pre štadión v Brazílii takmer 14 000 sedačiek. Mergon celkovo dodal 35 600 sedadiel za 400 000 eur. Priemerne teda jeden kus stál   11 eur.

V Košiciach za 36€

Mesto Košice 27.07.2012 uzavrelo zmluvu o dielo „Rekonštrukcia a stavebné úpravy amfiteáter Košice“ s obchodnou skupinou APS ALKON - ROPO SK.  Z výkazu výmer vyplýva, že v rámci prvej dodávky (1.541ks) jeden kus plastového sedadla stál 35,72 eur. Montáž konštrukcie je vykázaná na  2,39€ a demontáž existujúcich sedadiel na 1,19€.

Investičné projekty EHMK 2013 - AMFITEÁTER - Odovzdávanie stavby (linka inside)Investičné projekty EHMK 2013 - AMFITEÁTER - Odovzdávanie stavby (linka inside) (Mesto Košice)

21.12.2014 sedem dní (resp. dva pracovné dni) pred slávnostným odovzdaním diela mesto Košice v rámci akejsi „vianočnej ponuky“ uzavrelo aj dodatok č. 2 na dodávku ďalších 2.360 sedadiel za akciovú cenu 16,90 €, ktorá bola stále vyššia ako cena za dodávku sedadiel pre MS vo futbale, ktoré sú na niekoľko násobnej vyššej kvalitatívnej úrovni (video). Paradoxne, brazílska verejnosti protestovala proti predraženiu rekonštrukcie. V Košiciach kvôli predraženiu celého projektu EHMK neštrajkoval nikto.

Pozoruhodné je, že prešovské ROPO SK, s.r.o. sa rok po podpise zmluvy, konkrétne od 09.11.2013 do 24.06.2014 dostalo do reštrukturalizácie. Pôvodne spišskonovoveská spoločnosť APS ALKON spol. sa presunula do Košíc-Barce na adresu, kde sídli napr. spoločnosť Eurovia realizujúca viaceré opravy ciest pre NDS alebo KSK.

Na Slovensku za menej ako 10 eur

Košický amfiteáterKošický amfiteáter (teraz.sk)

V rámci súkromného prieskumu sme kontaktovali niekoľko spoločností špecializujúcich sa na výrobky z plastov na Slovensku, v Čechách ako aj v Poľsku. Potvrdili, že sú schopní dodať sedadlá za ceny pohybujúce pod 10€ vrátane dopravy na miesto určenia. Všetci výrobcovia potvrdili, že pri väčšom odbere sa cena primerane zníži.

EHMK 2013

Rekonštrukcia Košického amfiteátra v rámci projektu EHMK stála viac ako milión eur.  Medzi „najlacnejšie“ položky v rámci rekonštrukcie amfiteátra patria nielen plastové sedadlá, ale aj predražené premietacie zariadenie či mobilné zastrešenie pódia. V Košiciach sa v rámci EHMK preinvestovalo na investičných akciách 40 miliónov eur.  Koľko miliónov eur sa vyparilo nákupom predraženého a nepotrebného majetku  sa asi nikdy nedozvieme, pretože na Slovensku je to normálny jav.

Košický amfik: Propaganda koho?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?