Bude profitovať na zdraví Košičanov SMER – SD?

Autor: Jaroslav Polaček | 12.2.2014 o 8:24 | (upravené 12.2.2014 o 8:39) Karma článku: 13,19 | Prečítané:  1019x

Nielen pre zainteresovaných v Košiciach je zrejmé, že ak by primátor Raši, minister Žiga a predseda parlamentu Paška (všetci členovia SMERU-SD s trvalým pobytom v Košiciach) naozaj úprimne chceli zablokovať vydláždenú cestu k ťažbe uránu v Košiciach, ako to nám všetkým sľubujú, urobili by tak už dávno.  Asi navždy ostane nezodpovedané, čo si myslí ich stranícky šéf, predseda vlády a zároveň kandidát na prezidenta o zdraví a hodnotách obyvateľov Košíc.

Minister životného prostredia Žiga nevyhovel Košičanom, ktorí bojujú proti pokračujúcemu prieskumu uránu na Jahodnej pri Košiciach. Ako výhovorku nad svojou „nemohúcnosťou" v odôvodnení svojho konania prekrútil zákon. Vo svojej obhajobe tvrdí, že pokiaľ žiadateľ splnil všetky zákonom určené požiadavky sa môže táto lehota predĺžiť" na výraz „prieskumné územie sa predlžuje" (geologický zákon NR SR č. 569/2007, § 22).

Minister Žiga však neostal k problematike ľahostajný. Prekonal sa a celý uránový problém dostal do maximálnej dokonalosti tým, že potom čo podpísal predĺženie prieskumu proti vôli dotknutej samosprávy, ponúkol dotknutej samospráve riešenie, ako zastaviť ťažbu uránu a to vlastným protiuránovým memorandom.

Žigove memorandum z 24.01.2014 vyzýva samosprávy, ktoré majú to "šťastie" mať vo svojom katastri prieskumné územie ložiska rádioaktívnych nerastov, aby spoločným záujmom a postupom zabránili ťažbe úránu v Košiciach. Zároveň sľubuje, že jeho ministerstvo bude dodržiavať zákony a dbať o priaznivé životné prostredie a na strane druhej, samospráva bude koordinovať svoj postup s ministerstvom pri presadzovaní spoločných záujmov v (proti) uránovej politike.

Táto úmyselná schizofrénia ministerstva je výplodom politiky vládnej strany, ktorá robí z autorov memoranda spasiteľov životného prostredia v Košiciach a z adresátov (starostov a občanov) rukojemníkov. Je totiž úplne jedno, či toto memorandum bude podpísané alebo nebude, pretože:

Podpísaním starostovia budú mať k dispozícii silného partnera, ktorý bude dodržiavať zákony SR a ako najvyššia autorita v oblasti ŽP bude suverénnu samosprávu zastupovať (v dobrom aj v zlom).  Zároveň svojím podpisom starostovia posvätia konanie neomylného ministerstva v uránovej politike a vzdajú sa vlastnej suverenity.

Nepodpísaním riskujú budúce politické obvinenie z toho, že neprijali pomocnú ruku silného ministra, ktorého záujem bol pomôcť bezbranným starostom obcí a ich obyvateľom.

Vážený pán minister. Prestaňte sa zahrávať s vôľou, zdravím a majetkom obyvateľov Košíc! A ak chcete niečo podpisovať, podpíšte zrušenie rozhodnutia o prieskumnom území uránu na Jahodnej a s kolegami z Vlády SR na čele s jej predsedom Róbertom Ficom podpíšte memorandum Vlády SR o zákaze ťažby rádioaktívnych nerastov na území SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Carrefour vrátil veriteľom smiešnu sumu. Podľa súdu to je v poriadku

Reťazec vrátil veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur zo sumy 17,5 milióna eur.

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila organizácia Islamský štát.

KOMENTÁRE

Keď ide o deti, stojí za to zamyslieť sa

Aký svet chceme odovzdať ďalším generáciám?


Už ste čítali?