Politici pomôžu radšej ťažbe uránu ako Olympijským hrám

Autor: Jaroslav Polaček | 5.3.2013 o 10:51 | Karma článku: 12,06 | Prečítané:  1261x

Ministerstvo hospodárstva podporilo podpisom memoranda ťažbu uránu v okolí Košíc (Čermeľ - Jahodná). Je paradoxné, že v súvislosti s realizáciou Olympijských hier na Slovensku je vláda ochotná vyhlásiť referendum a zohľadniť pri svojom rozhodnutí názor slovenskej verejnosti. V prípade ťažby uránovej rudy názor občanov nie je dôležitý. Ministerstvo demokraticky rozhodlo samo aj napriek petícii, v ktorej nesúhlas s touto problematikou vyjadrilo výše 113-tisíc obyvateľov Slovenska.

Geologický prieskum obrovského podzemného ložiska uránu na JahodnejGeologický prieskum obrovského podzemného ložiska uránu na Jahodnejwww.cas.sk autor: iva 2009

       14. decembra 2012 Ministerstvo hospodárstva a spoločnosť European Uranium Resources podpísali  Memorandum o porozumení a spolupráci. Toto memorandum hovorí o využití uránovej rudy 8 km od Košíc. Toto  uránové ložisko sa považuje za jedno z najvýznamnejších na svete. Prvá správa o tejto dohode bola slovenskej verejnosti zverejnená denníkom Sme až šesť týždňov po podpise dohody.

Košický minister životného prostredia Žiga si nič nevšimol

       Ministerstvo Životného prostredia sa bráni, že v súvislosti s podpisom memoranda s nikým nerokovalo. Ministerstvo však nikde nespomína, že už 17. decembra, 3 dni po podpísaní memoranda, držiteľ prieskumného územia Ludovika Energy s.r.o. podal novú žiadosť na predĺženie lehoty prieskumného územia do apríla 2015, v lokalite Čermeľ - Jahodná (v územnej samospráve Mestskej časti Košice - Sever). Nezvratnou skutočnosťou ostáva, že dva mesiace po podpísaní memoranda (25. februára 2013) ministerstvo spoločnosti Ludovika Energy vydalo k ich žiadosti kladné rozhodnutie. Urobilo tak bez toho, aby sa opýtalo na názor dotknutej samosprávy.

Karty sú už dávno rozdané

       Mesto Košice a priľahlé obce, ktorých sa problematika spojená s ťažbou uránovej rudy najmarkantnejšie dotýka, nebudú mať najbližšie desaťročie pravdepodobne ani len lacnejšiu elektrickú energiu. Ak dnes nikto so starostami obcí a mestských častí nekomunikuje a nepýta sa na ich názor o prieskume územia a rizikách či prínosoch pre rozvoj regiónu, robí to pravdepodobne zámerne.

       Z dôvodu nezávislosti v rozhodovacích procesoch by štát a štátna správa nemala podpisovať žiadne podobné memorandá, pretože tak ovplyvňuje úradníkov pri vydávaní ďalších stanovísk či rozhodnutí. Ak ide o tak výhodnú investíciu pre región, morálne právo na podpis memoranda by s plnou podporou občanov mala mať primárne samospráva. Nezvratná je však skutočnosť, že výsledok investície bez ohľadu na to, kto by v tomto prípade memorandum podpisoval (ministerstvo, samospráva) bude rovnaký. Región okrem niekoľkých stoviek pracovných príležitostí nič pozitívne nezíska.

       Kto chce vlastne ťažiť urán z Jahodnej... Kanaďania, minister hospodárstva s ministrom ŽP aj napriek nesúhlasu občanov a samospráv? Košická samospráva má právo veta. Vyjadrila sa, že ťažbu nepodporí. Som si istý, že hovoria pravdu. Oni už vládnuť určite nebudú, keď dôjde k predvolebnej zmene zákonov a investor na poslednú chvíľu povolenia na ťažbu dostane.

A ako spoluinvestori na jednom z najvýznamnejších uránových ložísk na svete budú možno chlapci, ktorí sú pripravení odísť do zaslúženého politického dôchodku.

Ak Vás článok zaujal, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?