Výzva k dialógu o cenách za smeti- vs verejný záujem v Košiciach.

Autor: Jaroslav Polaček | 25.8.2011 o 8:54 | Karma článku: 5,98 | Prečítané:  986x

     Mal som starostovi Severu Mariánovi Gajovi (nez.) odporučiť objednať si drahšiu službu?  Spýtal som sa novinára z Košického Korzára, ktorý predčasom ako zamestnanec obhajoval za primátorovania Františka Knapíka (KDH) košický magistrát, no vo volebnom roku odtiaľ prezieravo odišiel. Asi vedel, že jeho obľúbencov pošlú voliči do opozície.  Teraz, po zmene zamestnávateľa,  „nezávislý" glosár Jaroslav Vrábeľ píše v Korzári o dianí v meste alebo na mestskom magistráte. O konflikt záujmov v jeho prípade samozrejme nikdy neišlo a ani neide, v mojom prípade však podľa jeho článku áno. Nuž, ak o vám konflikte záujmov káže človek, ktorý je v priam učebnicovom konflikte záujmov, musí to byť pravda...

     Píšuci sympatizant KDH, ktorý asi ťažko predýchaval moje vyjadrenia ako šéfa Únie autodopravcov Slovenska na adresu ministra dopravy Jána Figeľa (KDH), sa článkom (http://korzar.sme.sk/c/6022670/zakazku-od-kosickeho-severu-dostala-firma-jeho-prednostu.html) rozhodol znevážiť môj kredit.

     Mestská časť (MČ) Košice - Sever, kde som prednostom na polovičný úväzok, ušetrila takmer 25% nákladov z objednávky na odvoz smetia. Tú na jar realizovala spoločnosť Fúra, kde som spoločníkom. Zákazka na obdobie štyroch mesiacov dosiahla hodnotu 1500€ s DPH. MČ, ktorá predložila aj oficiálnu zápisnicu z prieskumu, si spolu osemkrát objednala  vývozov odpadu z kontajnerov. V porovnaní s cenovými ponukami ďalších troch spoločností sme tak ušetrili zhruba 500€, čo podľa neho nie je v poriadku.

     MČ splnila všetky povinnosti týkajúce sa výberu dodávateľa firmy na odvoz odpadu s dôrazom na vplývajúce právne predpisy, ale aj záväzky voči občanom mestskej časti. Preto aj pri nakladaní s odpadom som hľadal čo najúspornejšie možnosti vyplývajúce aj z ústavného zákona o ochrane verejného záujmu.

     Na úrad MČ Košice - Sever som nastúpil s presvedčením, že budem pracovať ešte viac ako doteraz, že mám jedinečnú možnosť oživiť moje okolie. Zveľadiť parky, vybudovať neexistujúce detské ihriská, zabezpečiť vyšší komfort parkovania a nadovšetko - byť nápomocným.  Moja predstava sa rozpadla hneď, ako som videl stav na účtoch MČ a začal som sa zaoberať rozpočtom. Len na mojom prednostovskom plate mestská časť ušetrí viac ako 11 000 € ročne v porovnaní s tým, čo dostával môj legendami opradený predchodca Peter Bajus (KDH). V mestskej časti Košice - Sever začalo šetrenie na všetkých miestach, žiaľ okrem poslaneckých odmien, kde si poslanci bez rozdielu straníckej príslušnosti odsúhlasili zvýšené odmeny.

     Mestská časť v najbližšom období pripraví podnet na generálnu prokuratúru, aby sa ona ako strážca zákonnosti zaoberala tým, kde je vyššia právna sila. Či v predraženom nariadení mesta, alebo v ústavnom zákone o ochrane verejného záujmu spravovať mesto a mestskú časť hospodárne. Len pre porovnanie by som chcel uviesť, že v súčasnosti platí každý Košičan za vývoz jedného klasického sídliskového kontajnera s objemom 1100 litrov 21 euro, pričom súkromná spoločnosť požaduje v tom istom meste iba 8,50€ za taký istý výkon. Koľko tisíc kontajnerov je v meste Košice a koľkokrát ročne sa vyprázdnia? Skúste si odpovedať, v akých, resp. koho vreckách skončia obrovské peniaze, ktoré Košičania platia za odpad?

     Pri tejto téme by sa dotyčný pán novinár veľmi dobre poznajúc pozadie a podhubie bývalého vedenia Košíc z éry KDH, mal radšej sústrediť na to, prečo v meste Košice je odpadová spoločnosť, ktorá je privilegovaná zmluvným vzťahom bez verejného obstarávania a nedokáže zabezpečiť najlacnejšie služby pre občanov Košíc?" Týmto nielen jeho, ale aj všetkých kompetentných vyzývam na verejnú debatu o cenách za odvoz komunálneho odpadu vs. verejný záujem v meste Košice!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?