Utajenie zmluvy medzi NDS a SkyToll + oznam o štrajkovej pohotovsti

Autor: Jaroslav Polaček | 20.1.2011 o 7:52 | Karma článku: 9,16 | Prečítané:  1703x

Žiadame o okamžité odtajnenie úplného znenia zmluvy o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta medzi NDS, a.s. a Cyperskou firmou SkyToll v znení neskorších zmien a doplnkov. Nie je možné, aby zmluva, ktorej predmetom je miliarda eur a bytostne sa dotýka nás, daňových poplatníkov, bola ďalej utajovaná.

V sobotu 15. januára 2011 vyhlásila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) štrajkovú pohotovosť a prijala 4 body, ktoré považuje za prioritné pre konštruktívne vyriešenie zistených nedostatkov v mýtnom systéme. S rezortom dopravy sme ich dňa 19. januára 2011 prerokovali a na základe toho, vyjadrujeme nespokojnosť s tým, že ministerstvo dopravy nemá k dispozícii pre rokovania zmluvu o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta medzi NDS a firmou SkyToll. Bez oboznámenia sa s jej úplným znením, nie je možné ďalej v rokovaniach pokračovať.

Ďalšie rokovania medzi rezortom dopravy a UNAS môžu konštruktívne pokračovať len po spoločnom oboznámení sa s úplným znením predmetnej zmluvy. NDS, a.s. je riadená ministerstvom dopravy a uzavrela zmluvu s firmou SkyToll v zastúpení štátu a nie je možné akceptovať akékoľvek utajenie obsahu zmluvy. Národná diaľničná spoločnosť je obchodná spoločnosť, ktorej jediným zakladateľom je štát. V predmetnej zmluve uzavrela kontrakt, ktorý platia všetci daňoví poplatníci.

V právnom štáte nie je možné obhajovať protiprávne konanie a utajovanie tejto konkrétnej zmluvy je v rozpore s princípmi demokratického a právneho štátu v zmysle čl. 1. ods. 1 Ústavy SR. Jeho základom je transparentnosť a verejná mienka s právom v zmysle čl. 26 Ústavy SR o slobodnom prístupe k informáciám, čo znamená prijať informácie do svojej súkromnej dispozičnej sféry a právo šíriť tieto informácie v zmysle Čl. 26 Ústavy SR, ktorý je vykonávaný zákonom o slobodnom prístupe k informáciám č. zák. 211/2000 Zb.

V tomto zmysle žiadame o okamžité odtajnenie úplného znenia zmluvy o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta medzi NDS a firmou SkyToll v znení neskorších zmien a doplnkov. Nie je možné, aby zmluva, ktorej predmetom je miliarda eur a bytostne sa dotýka nás, daňových poplatníkov, bola ďalej utajovaná.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava


VEC: Oznámenie o štrajkovej pohotovosti.

V zmysle zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní podľa § 2 cit.zák. v spojení s §§ 16 a 17 ods. (8) Vám písomne oznamujeme štrajkovú pohotovosť:

a) Deň začatia štrajkovej pohotovosti: 15.01.2011.
Deň ukončenia štrajkovej pohotovosti: 15.02.2011.

b) Dôvody a ciele štrajkovej pohotovosti : Nikto z nás občanov SR a členov UNAS-u nemá dôvod byť     spokojný s neúmernou záťažou autodopravy na Slovensku. Nikto z nás nepozná oficiálne stanovisko vlády SR k výberu mýta a k pochybnému tendru, ktorý skončil v Cyperských rukách. Je neprípustný profit spoločnosti Skytoll, Česmadu a ďalších jednotlivcov na úkor autodopravcov.

Vyhlasujeme štrajkovú pohotovosť do 15.02.2011, kedy dávame priestor súčasnej vláde na vyrokovanie nasledujúcich požiadaviek:

1. Pozastaviť výber mýta do prešetrenia megatendra nezávislým medzinárodnými audítorom, pričom dočasne systém riešiť náhradným spôsobom.
2. Výber dane z motorových vozidiel presunúť na štát, tak aby sa zamedzilo regionálnym rozdielom a medzinárodnej diskriminácii jej znížením. Výber dane účelovo viazať na opravu a výstavbu ciest.
3. Kompenzovať zvýšené náklady autodopravy profesnou vratkou spotrebnej dane z minerálnych palív.
4. Podpísať zmluvu o spolupráci medzi združením UNAS a Ministerstvom dopravy.

V zmysle zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní podľa § 2 cit. zák. v spojení s §§ 16 a 17 ods.(8) Vám v zákonnej trojdňovej lehote oznámime začatie štrajku pred jeho začatím.

 

Vo Zvolene 15.01.2011

Únia autodopravcov Slovenska

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska je bližšie k tomu, že bude vyberať zo straníkov aj šéfa Ústavného súdu

Prezident v najbližších mesiacoch obmení celý Ústavný súd. Súčasné dianie by malo byť podľa odborníkov mementom, čo by sa nemalo opakovať.

SVET

Ak zomriem, viete, kto ma zabil, hovorí Saakašvili

Na nový majdan to zatiaľ nevyzerá.


Už ste čítali?