Utajenie zmluvy medzi NDS a SkyToll + oznam o štrajkovej pohotovsti

Autor: Jaroslav Polaček | 20.1.2011 o 7:52 | Karma článku: 9,16 | Prečítané:  1842x

Žiadame o okamžité odtajnenie úplného znenia zmluvy o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta medzi NDS, a.s. a Cyperskou firmou SkyToll v znení neskorších zmien a doplnkov. Nie je možné, aby zmluva, ktorej predmetom je miliarda eur a bytostne sa dotýka nás, daňových poplatníkov, bola ďalej utajovaná.

V sobotu 15. januára 2011 vyhlásila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) štrajkovú pohotovosť a prijala 4 body, ktoré považuje za prioritné pre konštruktívne vyriešenie zistených nedostatkov v mýtnom systéme. S rezortom dopravy sme ich dňa 19. januára 2011 prerokovali a na základe toho, vyjadrujeme nespokojnosť s tým, že ministerstvo dopravy nemá k dispozícii pre rokovania zmluvu o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta medzi NDS a firmou SkyToll. Bez oboznámenia sa s jej úplným znením, nie je možné ďalej v rokovaniach pokračovať.

Ďalšie rokovania medzi rezortom dopravy a UNAS môžu konštruktívne pokračovať len po spoločnom oboznámení sa s úplným znením predmetnej zmluvy. NDS, a.s. je riadená ministerstvom dopravy a uzavrela zmluvu s firmou SkyToll v zastúpení štátu a nie je možné akceptovať akékoľvek utajenie obsahu zmluvy. Národná diaľničná spoločnosť je obchodná spoločnosť, ktorej jediným zakladateľom je štát. V predmetnej zmluve uzavrela kontrakt, ktorý platia všetci daňoví poplatníci.

V právnom štáte nie je možné obhajovať protiprávne konanie a utajovanie tejto konkrétnej zmluvy je v rozpore s princípmi demokratického a právneho štátu v zmysle čl. 1. ods. 1 Ústavy SR. Jeho základom je transparentnosť a verejná mienka s právom v zmysle čl. 26 Ústavy SR o slobodnom prístupe k informáciám, čo znamená prijať informácie do svojej súkromnej dispozičnej sféry a právo šíriť tieto informácie v zmysle Čl. 26 Ústavy SR, ktorý je vykonávaný zákonom o slobodnom prístupe k informáciám č. zák. 211/2000 Zb.

V tomto zmysle žiadame o okamžité odtajnenie úplného znenia zmluvy o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta medzi NDS a firmou SkyToll v znení neskorších zmien a doplnkov. Nie je možné, aby zmluva, ktorej predmetom je miliarda eur a bytostne sa dotýka nás, daňových poplatníkov, bola ďalej utajovaná.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava


VEC: Oznámenie o štrajkovej pohotovosti.

V zmysle zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní podľa § 2 cit.zák. v spojení s §§ 16 a 17 ods. (8) Vám písomne oznamujeme štrajkovú pohotovosť:

a) Deň začatia štrajkovej pohotovosti: 15.01.2011.
Deň ukončenia štrajkovej pohotovosti: 15.02.2011.

b) Dôvody a ciele štrajkovej pohotovosti : Nikto z nás občanov SR a členov UNAS-u nemá dôvod byť     spokojný s neúmernou záťažou autodopravy na Slovensku. Nikto z nás nepozná oficiálne stanovisko vlády SR k výberu mýta a k pochybnému tendru, ktorý skončil v Cyperských rukách. Je neprípustný profit spoločnosti Skytoll, Česmadu a ďalších jednotlivcov na úkor autodopravcov.

Vyhlasujeme štrajkovú pohotovosť do 15.02.2011, kedy dávame priestor súčasnej vláde na vyrokovanie nasledujúcich požiadaviek:

1. Pozastaviť výber mýta do prešetrenia megatendra nezávislým medzinárodnými audítorom, pričom dočasne systém riešiť náhradným spôsobom.
2. Výber dane z motorových vozidiel presunúť na štát, tak aby sa zamedzilo regionálnym rozdielom a medzinárodnej diskriminácii jej znížením. Výber dane účelovo viazať na opravu a výstavbu ciest.
3. Kompenzovať zvýšené náklady autodopravy profesnou vratkou spotrebnej dane z minerálnych palív.
4. Podpísať zmluvu o spolupráci medzi združením UNAS a Ministerstvom dopravy.

V zmysle zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní podľa § 2 cit. zák. v spojení s §§ 16 a 17 ods.(8) Vám v zákonnej trojdňovej lehote oznámime začatie štrajku pred jeho začatím.

 

Vo Zvolene 15.01.2011

Únia autodopravcov Slovenska

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?